Vnitřní oznamovací systém Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní

Tento oznamovací systém je určen zaměstnancům a dalším pracovníkům Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní.

Prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní lze oznámení podat příslušné osobě písemně, ústně či na žádost oznamovatele osobně.

Příslušnou osobou je Bc. Jana Prouzová

Oznámení lze příslušné osobě podat zde:

e-mail: jana.prouzova@prumkadc.cz,  telefonní číslo: 412 516 136

Informace před podáním oznámení 

Co lze oznámit a kdo může oznámení podat?

Tento oznamovací systém je určen zaměstnancům Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní, kteří se o protiprávním jednání v rozsahu působnosti Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní dozvěděli v souvislosti s výkonem své pracovní činnosti.

Prací nebo jinou obdobnou činností se rozumí

Prací nebo jinou obdobnou činností se rozumí i ucházení se o výše uvedenou práci nebo jinou obdobnou činnost.

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola strojní, stavební a dopravní tedy vylučuje přijímání oznámení od osob, které pro něj nevykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů. Tyto osoby mohou využít externí oznamovací systém Ministerstva spravedlnosti na webových stránkách oznamovatel.justice.cz

Protiprávním jednáním, které lze oznamovat, se rozumí jednání ve smyslu § 2 odst. 1 zákona o ochraně oznamovatelů, tedy které

Jaké povinnosti má oznamovatel? 

Oznamující osoba by vzhledem k okolnostem a informacím, které má k dispozici v době oznámení, měla důvodně domnívat, že jí oznamované či uveřejňované skutečnosti jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Takové jednání může být sankcionováno.

Oznamovatel by měl být schopen identifikovat, jaké oblasti se protiprávní jednání týká, a promyslet, jaké ověřitelné informace o oznamovaném protiprávním jednání může poskytnout. Rozsah a kvalita předkládaných informací mohou pozitivně ovlivnit prošetření oznámení.

Oznamovatel také musí v oznámení uvést údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit jeho totožnost.

 Komplexní informace pro oznamovatele lze nalézt zde.

Ochrana oznamovatele 

Zákon zakazuje uplatnit vůči oznamovateli či jiné chráněné osobě jakékoliv odvetné opatření. Tedy takové jednání nebo jeho opomenutí v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností oznamovatele, které bylo vyvoláno učiněním oznámení a které oznamovateli nebo jiné chráněné osobě může způsobit újmu (§ 4 zákona o ochraně oznamovatelů). Zaměstnavatel, pro kterého oznamovatel vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nesmí umožnit, aby oznamovatel nebo jiná chráněná osoba byli vystaveni odvetnému opatření.