Preventivní vlak

Žáci druhého ročníku oboru Provoz a ekonomika dopravy zaměření Železniční doprava a přeprava navštívili železniční stanici Děčín hl.n. 27.4.2018 tentokrát za úplně jiným účelem než je obyčejná cesta vlakem. Do našeho města v tento den totiž zavítal speciální Preventivní vlak – bezpečná železnice.

Tuto bezpečnostně – preventivní akci pro žáky do 19 let zajišťují dopravci – České dráhy, a.s. a ČD Cargo, a.s. ve spolupráci s provozovatelem dráhy SŽDC, s.o. Základním tématem je bezpečnost všech, kteří se po provozované železniční dráze pohybují ať jako běžní cestující, nebo účastníci silničního provozu nebo zde neodpovědně a hazardně hledají adrenalinové zážitky.

Preventivní vlak byl přistaven na prvním nástupišti, kde na nás čekaly dva vagóny. Jako první jsme navštívili speciální kinovůz s Elfíkem určený k projekci filmů. Zde nás přivítala manažerka preventivního vlaku paní Mátéová. Společně jsme shlédli film „To nedáš“, který se skládal z jednotlivých příběhů podle skutečných událostí, kdy k tragickým událostem na železnici nejčastěji dochází.

Po zhlédnutí filmu jsme se přemístili do druhého, konferenčního vozu, kde na nás byl se svoji přednáškou připraven vrchní inspektor z odboru bezpečnosti provozování dráhy pan Živný. Jeho prezentace obsahovala nejen statistické údaje k jednotlivým kategoriím mimořádných událostí, ale i fotografie a videa z reálných tragických událostí, které se v posledních letech na železnici staly. Přestože byly dokumenty k nehodám upraveny, skutečnost, že se jedná o opravdové tragické události doplněné výkladem odborníka, který se jejich vyšetřování účastnil, byla pro nás silným zážitkem.

Poté na nás na třech stanovištích čekali hasiči SŽDC, kteří nám předvedli ochranné obleky, ukázky první pomoci a v neposlední řadě své technické vybavení, jeho ovládání a různé hasičské vozy. S neskrývanou zvědavostí si žáci vše prohlédli a vyzkoušeli včetně masáže srdce, speciálních obleků nebo plošiny hasičského vozu.

Nutno říci, že celá akce byla organizátory velmi pěkně připravena a přestože se věnuje negativním stránkám lidského chování, byla koncipována tak, že jsme odcházeli s pocitem pěkně a užitečně stráveného pátečního dopoledne.

Ing. Karla Zemanová