JSNS - film "Aktivistka"

22. března zhlédli studenti 2. a 3. ročníku oborů Elektrotechnika a Strojírenství v rámci festivalu lidskoprávních filmů Jeden svět finský snímek „AKTIVISTKA“.

Riikka Karppinen žije v malém městečku v Laponsku na severu Finska (120 km severně od polárního kruhu). Nesmírně cenná okolní příroda, začleněná do sítě chráněných lokalit Natura 2000, měla navždy zůstat nedotčená. Poté, co zde geologové objevili ohromná ložiska rud, se oblast dostala do hledáčku těžařských firem. Finská vláda těžařům vychází vstříc v naději na vytvoření pracovních míst a příliv investic. Anglo America (AA) - jedna z největších mezinárodních těžařských společností – má zájem o těžbu v místě národního parku, v jehož těsné blízkosti Riikka žije. Bezohledná těžba zde devastuje okolní přírodu a zamořuje řeky, jezera a mokřady.

Riikka se pouští do nerovného zápasu. Článek, který o ní vyšel v největších laponských novinách „Lapin Kansa“, se jmenuje výstižně „Sama proti obrovi“. Patnáctiletá studentka – nejmladší městská zastupitelka ve Finsku - musí o svém postoji přesvědčovat svého otce, ale také členy městského zastupitelstva, kteří v nabídce spatřují příležitost pro místní rozvoj. Riikka marně vysvětluje, že ústupky průmyslové těžbě a migrace početné pracovní síly naopak představují pro region hrozbu, a pro další generace nezbude z volné přírody vůbec nic.

Dokument sleduje příběh odhodlané mladé dívky, která mezi dospělými zakouší první prohry, ale ve svém boji neúnavně pokračuje dál.