Prezentiáda

Málokdo v dnešní době by neuměl vytvořit prezentaci na počítači. To však není vše, důležité je i umět své dílo náležitě a poutavě předvést osobně. To jsme měli možnost vyzkoušet dne 21. 4. 2017 v krajském kole soutěže Prezentiáda v Ústí nad Labem.

Prezentiáda je jedním z projektů spolku Student Cyber Games, který se už od roku 2003 snaží spojit školu se zábavou za pomoci studentských soutěží. Mottem spolku je proto „Hra školou“. Prvním krokem po registraci je vytvoření prezentace dle zadání v programu PowerPoint nebo Prezi.

Do soutěže se zapojily tři týmy ze tříd 1A a E2 s názvem Stavaři, DreamTeam a Vesničani. Tématy tohoto ročníku pro střední školy byly: „Láska, sex a něžnosti“ a „Nejpřínosnější vynález“. Všechny naše týmy si vybraly téma druhé. Jejich práce byly nejdříve hodnoceny z grafické a obsahové stránky v nominačním kole. Všem týmům se podařilo postoupit do krajského kola v Ústí nad Labem. Toho se zúčastnily pouze týmy dva, vzhledem k absenci jednoho soutěžícího, ve složení Vojtěch Klopfštok, Jiří Přeučil, Jan Kovář a Pavel Šenk. Vynálezem nejpřínosnějším z jejich pohledu byla vidlička a elektřina. Zde už se týmy setkaly s týmy ze středních škol z celého kraje a odbornou porotou. Ta hodnotila nejen prezentaci, ale také vystupování, projev a spolupráci celého týmu.

Dle vyjádření organizátorů tohoto projektu, touto soutěží podporují týmového ducha, kreativní tvorbu, vyjadřování, vystupování a spoustu dalších, v životě důležitých, schopností člověka. Snaží se tedy vzbudit v soutěžících zdravé sebevědomí a odvahu.

Naši soutěžící rozhodně trémou netrpěli, obhajovali svoji práci a nápad statečně. Odpovídali na nejen zvídavé, ale i odborné otázky ostatních týmů a poroty a nenechali se vyvést z míry otázkami na tělo. Celé dopoledne bylo zábavné, poučné, bylo možno srovnávat vystupování ostatních týmů a nápady, jak k vyhlášeným tématům přistoupily.

Dva týmy na prvních místech byly skutečně na vysoké úrovni a nejvyšší hodnocení poroty získaly zaslouženě i dle našeho názoru. Do celostátního finále postupuje vítězný tým, bohužel ne z naší školy, ale možná někdy v budoucnu se to podaří.

Rozhodně poděkování patří našim zúčastněným studentům za čas strávený přípravou prezentací a odvahu předstoupit před porotu. Domnívám se, že si ze soutěže odnesli dobrou zkušenost při vystupování před diváky a porotou, která se jim rozhodně bude hodit při studiu a kdykoli v profesním životě.

Ing. Lea Drdková